Inwentaryzacja. Wymogi prawne a korzyści dla przedsiębiorcy
Przy rzetelnym podejściu nie powinna powodować problemów. Co więcej, dzięki dobrze zorganizowanemu spisowi jednostka może osiągnąć wymierne korzyści.
Okres jesienny wielu księgowym kojarzy się z inwentaryzacją. Często prace inwentaryzacyjne niezaprzeczalnie wiążą się z dużym nakładem pracy. Zadanie to, w które służby księgowe przedsiębiorstwa z reguły są intensywnie angażowane, niejednokrotnie spędza im sen z powiek. I choć często traktowane jest to jako niechciana konieczność, to może przynieść wymierne korzyści, zwłaszcza dla kierownictwa. Wiele trudności można ograniczyć dzięki właściwemu rozplanowaniu, a następnie konsekwentnemu wykonaniu założonego planu.
Regulacje ustawowe
Konieczność przeprowadzenia inwentaryzacji wskazana jest bezpośrednio w rozdziale 3 ustawy o rachunkowości (dalej: uor). Wszystkie podmioty wymienione w uor zobligowane są do przeprowadzania inwentaryzacji. Warto to podkreślić, ponieważ ustawodawca w tym aspekcie nie przewidział żadnych wyjątków. Za całość przeprowadzanej inwentaryzacji odpowiada kierownik jednostki.
Inwentaryzacji podlegają wszystkie składniki aktywów i pasywów. W zależności od weryfikowanego pod kątem istnienia elementu bilansu, ustawodawca przewiduje jedną z trzech metod:
- spis z natury,
- potwierdzenie sald,
- porównanie danych z ksiąg z odpowiednimi dokumentami.
Artykuł 26 uor precyzuje jednocześnie, która z metod jest przypisana do danego elementu bilansowego. Ponadto inwentaryzacją obejmuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta